Award of Merit

The Award of Merit may be presented to more than one company, individual or organization in recognition of exceptional service given to the water quality improvement industry.

Previous Winners

1977 - Robert H. Grasmere
1977 - Edward C. Grout
1977 - Duane D. Nowlin, Ph.D., Duane D. Nowlin - Consultant
1978 - Ohio Water Quality Association
1979 - George H. Klumb
1980 - Regu P. Regunathan, Ph.D., ReguNathan & Associates
1982 - William D. Dodd
1982 - Ray E. Cross
1983 - G. Keith Funk, Sr. 
1983 - Knox Williams
1984 - F. Stuart Mitchell
1985 - James A. Horner
1986 - Orville Schaefer, Culligan Water Conditioning
1987 - Jeffrey Hellenbrand, Hellenbrand Water Center
1987 - W. Gordon Miller, Cleanwater Corp. of America, Culligan Water Conditioning - Marlette
1987 - Bill Peltier
1988 - Curtis O. Abendroth, Abendroth Water Conditioning, Inc.
1988 - Irving M. Haug, I.M. Haug Company
1988 - Robert Slovak, AROMAN Incorporated
1989 - Lee T. Rozelle, Ph.D.
1989 - Roy C. Russell, III, Pacific Water Systems
1990 - Harold Posey
1991 - Patrick Dalee, DuPure Inc.
1992 - Mark J. Felton, Culligan Water Conditioning
1992 - John M. Scott
1993 - James W. Wakem, II, Atlantic Filter Corporation
1993 - Stan Ziarkowski
1994 - Edward J. Fierko, EJF Associates
1994 - Raymond G. Jaglowski
1994 - Sharon Peterson, Water Conditioning & Purification Magazine (WC&P Intl.)
1995 - Leonard R. Danek, Lon Danek
1995 - Gary L. Hatch, Ph.D., Hatch Global Consulting Services
1995 - Philip C. Olsen, Water Science & Marketing LLC
1996 - Jeannine Collins
1996 - Ray & Eleanor Cross
1996 - William E. Hall, Sr., Haltec Services Company
1997 - William H. Dodd, NCBS
1997 - Mel Entingh
1997 - Albert F. Preuss, Ph.D.
1998 - Jerry Bishop, Canature USA, Inc.
1998 - Richard P. Jerzak, Pentair Water Purification
1998 - Jerry Johnson, EcoWater Systems LLC
1999 - Patricia A. Lowney & Charles D. Poellet
1999 - Silvain Claeys
1999 - Huette "Sonny" Cammack
2000 - Peter Chermak, Clack Corporation
2000 - Charles F. Michaud, Systematix Co.
2000 - Robert Slovak, AROMAN Incorporated
2001 - Peter S. Cartwright, PE, Cartwright Consulting Company
2001 - Tony Pagliaro, Sonoma Water Services, Inc. dba Rayne of Sonoma County
2001 - Carol Russell, Water Treatment and Accessories LLC
2002 - Dr. Luciano Coccagna
2002 - Andrew G. Warnes
2002 - Margaret A. Wichmann
2003 - Robert W. Boerner, Culligan Water Conditioning of San Antonio
2003 - Frank A. Brigano, Ph.D., KX Technologies LLC
2003 - Susan K. McKnight, Quality Flow, Inc.
2004 - Dr. Evan Koslow, GABAE Development
2004 - Thomas G. Leunig, Cleaver-Brooks, Inc.
2005 - Tracy Strahl, South Bay Salt Works
2006 - Joseph J. Huemann, Huemann Water Conditioning Div. of Huemann Water Management Inc.
2006 - Richard Mest, Master Water Conditioning Corp.
2007 - Richard L. Hanneman
2007 - Carlyn Meyer 
2008 - Denise A. Nasternak, Stenner Pump Company
2009 - Neil J. Desmond, Aquion, Inc.
2009 - Douglas C. Haring, Clack Corporation
2009 - Vincent M. Kent, MPRA, Abendroth Water Conditioning, Inc.
2010 - Michael Mecca, Performance Water Products
2010 - Kurt C. Peterson, Water Conditioning & Purification Magazine (WC&P Intl)
2010 - Larry Zinser, Master Water Conditioning Corp.
2012 - Bret P. Tangley, Sterling Water, Inc. dba Culligan of Eau Clair
2013 - Daina Grace, Texas Water Quality Association
2013 - Edward P. Jones, IV, Kinetico Incorporated
2014 - David Averbeck, A.O. Smith Corporation
2014 - Robert Curtis, Clack Corporation
2014 - Ellery E. Horn, Clearwater Systems
2015 - Wayne Bernahl, W. Bernahl Enterprises Ltd.
2015 - Mike Mormino, ENPRESS LLC
2016 - Michael O. Hanson, MSW, Sterling Water, Inc. dba Culligan of West Central Wisconsin
2016 - Michael Schaefer, PE, MWS, Schaefer Water Centers
2017 - Cedella Beazley, Dow Water & Process Solutions
2017 - Jay Julo, MWS, CI, TST Water, LLC
2017 - Steve Reif, Paragon Water Systems